Teplota

Normální tělesná teplota do 37 °C

Zvýšená teplota 37 – 38 °C

Horečka více než 38 °C


Teplota během dne kolísá i u zdravého dítěte. Nejvyšší teplotu naměříme typicky pozdě odpoledne a večer, nejnižší brzy ráno. Dále se tělesná teplota může zvýšit po fyzické aktivitě či nadměrném oblékání. Pokud tedy naměříte zvýšenou teplotu u „dovádějícího“ dítěte nebo po vytažení z kočárku, zkuste dítě nechat vydýchat, zklidnit, vyvětrat nebo vysvléct a změřit teplotu za 30 minut.

Horečka je přirozená obranná reakce organismu, která je výsledkem aktivace imunitního systému a jejím smyslem je působení proti množení patogenů. 

Běžným projevem u vyšší teploty je zrychlené dýchání a vyšší srdeční frekvence.

Jak teplotu měřit?

U dětí měříme teplotu nejlépe digitálním teploměrem v podpaží, což je nejspolehlivější a nejpřesnější metoda. Měření teploty v konečníku se dle nejnovějších informací již nedoporučuje pro riziko případného poranění sliznice.

Jak horečku léčit?

Léčba horečky je komplexní a patří sem režimová opatření a podávání léků proti horečce ev. fyzikální chlazení.

Režimová opatření

Klid v domácím prostředí, dostatečný přísun tekutin, strava dle tolerance, zajištění tepelného komfortu pro dítě, pravidelná kontrola stavu.

Pokud horečka přesáhne 38 °C, můžeme kombinovat podání léků a fyzikální chlazení.

Podání léků

Můžeme použít dvě skupiny léků: ibuprofen a paracetamol.

Ibuprofen – tato účinná látka je ve volně prodejných přípravcích Nurofen, Ibudolor, Ibalgin, Brufen a dalších. Tato látka má i protizánětlivý účinek, čehož taky rádi využíváme. 

Dávkování je 5 - 10 mg/kg každých 8 hodin.

Paracetamol – tato účinná látka je ve volně prodejných přípravcích Paralen, Panadol. Dávkování je 10 – 15 mg/kg každých 6 hodin.

POZOR! Kyselina acetylsalicylová (Aspirin, Acylpyrin) se nesmí podávat dětem do 16 let z důvodu rizika vzniku velmi závažného až smrtelného stavu.

U obou účinných látek jsou na výběr nejen tablety, ale pro malé děti i sirup a čípky. Podání čípků není vhodné v případě, že má dítě průjem. Pokud dítě zvrací, tak je zase podání čípku výhodné.

Účinek léku podaného ústy začíná nastupovatza 20 - 30 minut po podání, účinek čípku je o něco rychlejší, přibližně po 15 minutách. Musíme ale ještě dát čas látce „zafungovat“, takže není vhodné přeměřovat dítě dříve než za hodinu od podání.

Fyzikální chlazení 

- zábal těla do ručníku namočeného do vlažné vody; zábaly dáváme jen na trup, ne na končetiny, ponecháme cca 20 min

- vlažné obklady do třísel

- otírání těla houbou namočenou do vlažné vody

Kdy s horečkou k lékaři?

Vždy s dítětem mladším 3 měsíců.
Když horečka trvá déle než 72 hodin - ano, opravdu se horečka počítá na hodiny :)
Když se horečku nedaří srazit.
Když dítě málo pije, opakovaně zvrací, má řídké stolice a málo močí


Pokud jdete s dítětem k lékaři z důvodu horečky, je vhodné vždy vzít s sebou i zkumavku/skleničku s močí.

Zpět