Plané neštovice

Jedná se o vysoce nakažlivé virové onemocnění typické pro dětský věk. V ČR je každoročně hlášeno 40 - 50 tisíc případů planých neštovic.

Inkubační doba (doba od kontaktu s nemocným do objevení příznaků) planých neštovic je obvykle 10 – 21 dní. Virus se šíří nejčastěji kapénkami z dýchacích cest nebo kontaktem s tekutinou prasklého puchýřku. Dítě je infekční již 1 až 2 dny před výsevem vyrážky, kdy se můžou objevit příznaky běžné virózy – teplota až horečka, bolest hlavy, někdy i rýma a kašel.

Neštovice začínají na kůži jako malé červené skvrnky, které se za pár hodin začnou měnit na puchýřky. Zpočátku jsou puchýřky naplněny čirou tekutinou, která se postupně zakalí. V průběhu několika dní puchýřek zasychá a vytváří se stroupek, který se odloupne.

Vyrážku najdete nejčastěji ve vlasech a na obličeji, postupně se šíří na trup a končetiny. Pokud nenajdete po celou dobu žádnou vyrážku na hlavě, tak je to velmi pravděpodobně jiná nemoc nebo jste jen špatně hledali :). Dále se můžou neštovice objevit v podstatě kdekoliv - i na dlaních a ploskách, v ústech, na víčkách či očních spojivkách, v uchu nebo na genitálu.

Nové pupínky přichází ve vlnách. Výsev pupínků může, ale nemusí doprovázet zvýšená teplota či horečka. Nové pupínky se tvoří přibližně prvních 4 – 7 dní, po vytvoření stroupků již dítě není infekční. K úplnému zahojení většinou dochází do 20 dní.

Jaký režim zvolit u dítěte s neštovicemi?

Důležitý je pro dítě v době výsevu pupínků klidový režim. Tady je prostor pro individuální přístup – pokud dítě kromě pupínků nejeví žádné známky nemoci, není nutné výrazně omezovat jeho aktivitu a dítě klidně může ven na zahradu (ne na přímé sluníčko). Pokud je dítě unavené nebo má horečku, tak mu dopřejte klid.

Neštovice není vhodné rozmáčet. Klidně umožněte dítěti krátkou sprchu (stačí čistá voda) a následně lehké osušení ručníkem. Oblečení je lepší volné, bavlněné.

Co použít na neštovice?

Pokud neštovice žádným způsobem „nezlobí“, můžete je nechat jen volně zaschnout a není potřeba je nějak speciálně opečovávat. Pokud ale neštovičky svědí, výborný je Virasoothe gel nebo Tanno-Hermal, který nanesete přímo na pupínky.

Co není vhodné používat na neštovice?

Překvapivě pro některé z Vás je to tekutý pudr. Ten zvyšuje riziko, že se nám neštovice zkomplikují bakteriální superinfekcí. Pod pudrem je totiž hezky teplo, tma a není tam vzduch, tedy skvělé podmínky pro „bakteriální párty“.

V případě horečky preferujeme podání paracetamolu (Paralen nebo Panadol). U ibuprofenu (Nurofen, Ibalgin) je opět prokázáno zvýšené riziko sekundární bakteriální infekce.

Když se nám neštovice zkomplikují...

V naprosté většině případů proběhnou u dětí neštovice bez větších problémů, ale i tak přibližně 1 z 500 dětí musí být kvůli neštovicím hospitalizováno. U některých dětí může dojít ke komplikacím jako je právě bakteriální superinfekce kůže (nebezpečná hlavně u ekzematiků), zápal plic nebo zánět mozku či mozečku.

Poslední komplikace se projeví typicky vrávoravou chůzí, nestabilitou, třesem, motáním hlavy, setřelou řečí nebo bloudivými pohyby očí a typicky k ní dochází přibližně po 1 týdnu trvání onemocnění a náchylnější jsou zejména děti předškolního věku.

Pokud se Vám tedy na Vašem pupínkatém dítku něco nezdá, určitě to neváhejte s námi probrat.

Je možné dítě před nákazou neštovicemi ochránit?

ANO, řešení je velmi elegantní, bezpečné a účinné. Jedná se o očkování. V USA je dokonce očkování proti neštovicím součástí očkování již od roku 1995 a proočkováno je 90 % populace. V ČR je dostupná vakcína Varilrix. Vakcína je velmi účinná (ochrana 2 dávek proti projevům infekce se udává až 98 % a proti závažnému průběhu neštovic až 100 %) a velmi bezpečná (výskyt závažných nežádoucích účinků je velmi vzácný). Navíc je prokázáno, že ochrana vakcíny s časem téměř vůbec neklesá a poskytuje ochranu i proti pásovému oparu.

Jak dítě chránit po prodělání neštovic?

Po prodělání neštovic je nutné dítě na sluníčku alespoň 1 měsíc pravidelně mazat opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem pro riziko vzniku pigmentových skvrn. Vzhledem k tomu, že po neštovicích se imunitní systém "dává do kupy" delší dobu, doporučuji očkovat dítě až za 6 týdnů po prvním výsevu vyrážky.

Po prodělání neštovic zůstává virus nadále v našem nervovém systému a může se kdykoliv reaktivovat (např. vlivem stresu či jiné nemoci) a způsobit pásový opar. Ten se může objevit až u 1/3 lidí, kteří neštovice prodělali. Pásový opar se projevuje velmi bolestivým výsevem puchýřků kolem určitého nervu

Co dělat, pokud Vaše dítě něštovice neprodělá?

V případě, že Vaše dítě nemělo neštovice do cca 10 let a v rodině není mladší sourozenec, který by mohl tento "dáreček" ještě přinést, je vhodné nechat dítě proti neštovicím naočkovat. U starších dětí může být totiž průběh planých neštovic podstatně horší než u malých dětí.

Zpět