Jak odstavit dítě od kojení šetrně

Odstavení může být buď plánované (vedené maminkou) nebo přirozené (vedené dítětem). Proces odstavování začíná zaváděním příkrmů, které postupně nahrazují množství mateřského mléka ve stravě. Do jednoho roku je ve výživě kojence mateřské mléko v převaze, po roce převažuje klasická strava.

Odstavení by mělo být pozvolné.  Pro někoho může trvat měsíc, pro jiné i několik měsíců.

Záleží na miminku, mamince a frekvenci kojení. Vždy záleží na věku dítěte. Pokud se jedná o odbourání posledního kojení u dětí nad jeden rok, tak věřte, že je to většinou snazší, než si myslíte. Z naších zkušeností je těžká první noc, druhá může být také náročnější, pak už si děti jen vzpomenou, ale snadno se nechají rozptýlit nebo se to zamluví, promazlí a zaspí.

1) Vynechání jednoho kojení

V úplném začátku vynechte kojení, o které dítě jeví nejmenší zájem. Některá kojení mají pro děti větší význam než jiná. Pokud to dítě umožní, můžete zohlednit i plnění prsou a vynechat to kojení, při kterém je máte nejméně plná.

Těsně před obvyklou dobou kojení nabídněte svačinu a pití, snažte se odvést pozornost, odložit kojení. Tím zvládnete posunout pozvolna režim dítěte tak, že se postupně frekvence kojení sníží a zvětší se rozestupy. Se zaváděním příkrmů tohle maminky praktikují automaticky. Při brzkém naléhání určitě nakojte, ale jen krátce.

2) Odvedení pozornosti

Některé děti mají kojení spojené s určitým časem nebo místem. Tohle skvěle narušuje pobyt venku, v prostředí, které ho zajímá. Naplánujte nové aktivity, nabídněte nečekanou svačinu nebo pití, návštěvu kamarádů nebo rodiny. Některé děti se dožadují kojení, když se nudí nebo naopak, když se v prostředí necítí bezpečně a kolem nich je příliš vjemů. Návštěvy kamarádů a rodinných příslušníků pak mohou mít i opačný efekt, kdy se dítě „sápe“ po prsu. Pocit bezpečí je vyhledáván častěji i při nemoci a po jejím prodělání, nebo růstu zoubků. V takové situaci odstavení spíše oddalte a postupujte opravdu velmi citlivě.

3) Změna denních návyků

To je opět první a druhý bod dohromady, ale důležité je zde zmínit úlohu tatínků. Tatínkové mohou být užiteční v převzetí určitých rolí a ve změně některých návyků u dětí. Velmi obtížné bývá pro mnohé odbourání nočního nebo ranního kojení. V tento okamžik mohou nastoupit tatínkové. Pokud se jedná o odbourání ranního kojení, tak by to měl být tatínek, který se ráno postará o dítě. U večerního kojení by si měl tatínek vytvořit vlastní rituál uspávání.

4) Nabízení náhrady za kojení

Jestli vynechat kojení nebo ho nahradit formulí je otázka na Vás a Vaše miminko. Je to velmi jednoduchý způsob, jak odstavit miminko od prsa, ale nikoli od mléka jako takového. Vede k tomu množství důvodů, od nepřipravenosti dítěte k úplnému odstavu až po vyčerpání maminky. Velmi častou otázkou je samozřejmě co zvolit jako náhradu. Tady je to opět individuální – záleží na množství a frekvenci kojení, které chcete nahrazovat. Jedná se už jen o ranní a večerní mléko u dětí starších jednoho roku? Pokud mají pestrý jídelníček, doporučuji klidně nabídnout kravské mléko jako samostatný nápoj. Jedná se o vyšší počet a větší množství mlék? S příkrmy nejste ještě tak daleko nebo to ve skladbě jídelníčku drhne? Sáhněte po pokračovacím kojeneckém mléku.

5) Mluvení o kojení a vysvětlení situace

U starších dětí klademe důraz na mluvení o kojení a vysvětlení situace. Děti starší jednoho roku už velmi dobře chápou a cítí, že je vám kojení nepříjemné. Porozumění se samozřejmě odvíjí od věku dítěte, a proto u mladších dětí (1-2 roky) musíme vážit všechna slova. Někdy je potřeba zapojit fantazii nebo i názorně demonstrovat. Osvědčené je bebíčko na prsíčku a případně i náplast přes prso.

 

Tvorba mléka se upravuje sama od sebe v závislosti na frekvenci kojení a přikládání. S postupným odstavením by se tedy měla postupně snižovat i tvorba mléka. Pokud je nalití silné a nepříjemné, odstříkejte pouze do úlevy. Odstříkáním jinak dáváme prsu signál, že je mléko potřeba a bude to mít opačný efekt. Po odstavu je naprosto normální, že prsa stále produkují pár kapek mléka.

Bylinky, které mohou snížit tvorbu mléka, jsou máta a šalvěj – s pitím mátových čajů mají maminky dobrou zkušenost. S bylinkami bych byla ale velmi opatrná, pokud se pouze snižuje počet dávek kojení. Doporučuji je pouze při úplném odstavu.

Zpět