Akutní (subglotická) laryngitida

Jedná se o virové onemocnění, které se typicky vyskytuje u batolat v chladném období. V důsledku poškození sliznice virem dochází k vzniku zánětlivého otoku v oblasti hrtanu. Klinickým projevem je štěkavý kašel a hvízdavý nádech.  U starších dětí, které mají větší průměr hrtanu, již k takovému výraznému otoku nedochází a klinickým projevem bývá chrapot = nakřáplý hlas. Obtíže typicky začínají v noci. Můžou, ale nemusí jim předcházet příznaky nachlazení – rýma, únava, zvýšená teplota. 

Lékem první volby jsou kortikoidy, které sníží otok v hrtanu. Používá se dexametason v tabletách (Fortecortin) nebo v čípku (připravovaný v lékárně). Méně vhodný je prednison v čípcích (Rectodelt). Pokud tedy máte doma tento lék, který Vám předepsal lékař, neváhejte jej podat při hvízdavém nádechu.  „Jen“ štěkavý kašel není indikací k podání.

V rámci první pomoci je důležité zklidnění dítěte. Dalším krokem je zajištění studeného a vlhkého vzduchu – dítě tedy adekvátně oblečete a sednete si s ním k otevřenému oknu nebo klidně před otevřený mrazák. Vzduch zvlhčíte mokrými ručníky, které pověsíte do místnosti, nebo přímo zvlhčovačem vzduchu. Dítě držíte v sedu, který umožní zapojit pomocné dechové svaly. Pokud má dítě horečku (teplota nad 38 °C), podáte lék proti horečce.


Pokud se po provedení těchto opatření stav nezlepší či dokonce zhorší, je nutné ihned vyhledat lékaře

Ráda bych ještě napsala, co nemá smysl dělat, protože to nefunguje nebo je dokonce kontraproduktivní:

  • není doporučeno podávat Fenistil, Dithiaden, Aerius či jiná antihistaminika
  • nemá význam podávat léky na tlumení kašle, tzv. antitusika
  • nemá význam podávat kalciový sirup
Zpět