Růstové bolesti

Růstové bolesti trápí děti od 3 do přibližně 14 let, intenzivnější jsou u předškoláků (3 – 6 let), další intenzivnější výskyt je v období 9 – 14 let. Není vztah mezi jejich výskytem a pohlavím u dítěte.

Typicky se vyskytují bolesti dolních končetin, zejména v oblasti pod koleny a na přední straně bérců ale i v oblasti lýtek a pat, ve většině případů jsou bolesti symetrické (obě končetiny) a přicházejí v noci. Často se dítě probudí na bolest a zejména mladší dítě tuto bolest nedokáže pojmenovat, pláče. Nevyskytují se denně, spíše několikrát do týdne. Častá je vazba na fyzicky aktivnější dny. Bolesti trvají několik minut až hodiny, není ale obvyklé trvání celý den.

Jak dítěti pomoct?

Důležité je poznamenat, že růstové bolesti jsou přirozenou součástí vývoje dítěte. Rodič by měl dítě uklidnit a ujistit ho, že bolest vymizí. Vhodné jsou masáže končetin, aplikace suchého tepla.

Ideální jsou masážní oleje s obsahem máty citronové a peprné (mají lokální anestetické účinky) nebo levandule (zklidňující účinek). Pokud je bolest úporná, jednorázově je vhodné podat lék na tlumení bolesti s obsahem ibuprofenu.

Kdy zpozornět?

Pokud dítě při pohybu končetinou cítí bolest nebo je problém s pohybem v končetině. Pokud rodič vidí otok, zarudnutí kůže, zvýšenou teplotu až horečku nebo hmatá „podivné vyklenutí“ na kosti či vysloveně masu. Pokud dítě přestane končetinu používat, šetří ji, bolesti trvají i v průběhu dne, více dní po sobě. Pokud má dítě i jiné projevy onemocnění (únava, úbytek hmotnosti…). Pokud má někdo z rodičů nebo sourozenců nádorové onemocnění, chronické zánětlivé onemocnění střeva (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida) nebo jiné autoimunitní onemocnění.

Zpět