Mléko a batolata

V kojení nebo podávání umělé mléčné formule pokračujte nadále i po 1. roce věku, kdy mléko může tvořit až 1/3 energetického příjmu dítěte. Nejedná se tedy o mléko jako tekutinu ale o dávku jídla. Mezi 1. a 2. rokem života by mělo dítě přijmout minimálně 330 ml mléka denně. Po 2. roce života alespoň 125 ml denně. Do 2 let podáváme mléko vždy plnotučné a vždy pasterizované.

Pokud dítě nechce pít mléko, nezoufejte. Dávku můžete nahradit jinými mléčnými výrobky.

Jedna porce mléka je 150 ml = 100 ml bílého jogurtu = 15 g krájeného sýra = 30 g měkkého sýra. Dále můžete část mléka nahradit mozzarellou nebo cottage sýrem. Pokud tedy 2 leté dítě sní denně 100 ml jogurtu, je jeho denní potřeba mléka naplněna.

Druhým extrémem může být nadměrný příjem mléka. Pokud dítě přijímá mimo mléko i běžnou, pestrou stravu a nepřibývá výrazně na hmotnosti, tak příjem mléka není potřeba snižovat. Pokud ale není příliš „ jedlík“ a místo obědu si dá porci mléka, tak právě toto může být důvodem odmítání běžné stravy. Plné bříško mléka způsobí, že dítě nemá pocit hladu a nepotřebuje jíst běžnou stravu, která je nutričně bohatší a pestřejší.

Zpět